среда, 29 января 2020 г.

Пам'ятай про Крути


29 січня 1918 року. Цей день в історії України назавжди залишиться особливою датою. Події, які розгорталися того дня, є прикладом самовідданості, пожертви, героїзму у боротьбі за незалежну Україну. 
102 роки промайнуло від тоді, коли на станції Крути, поблизу Бахмача Чернігівської області відбувся той історичний бій. Одночасно з ним у Києві розпочалося третє більшовицьке повстання, на придушення якого командування УНР у вирішальний момент було змушене розвернути підкріплення, направлене на цей напрямок.
Бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько 400 вояків. 
У бою під Крутами оборонці української державності виконали наказ командування і зупинили стрімкий наступ ворога. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державність. 
Сучасників особливо вразило поховання 27 сильних, в повному розквіті сил юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової Могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».
На Аскольдовій могилі                 
Поховали їх —
Тридцять мучнів українців.
Славних, молодих...

На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.


Бій став важливою частиною української історичної пам'яті, а через заборону теми в радянський час і мало надійної інформації він обріс міфами.
Герої Крут. Лицарський подвиг юних українців 29 січня 1918 року / упоряд. І. Ільєнко. - Дрогобич : Відродження, 1995. - 348 с. : іл.
Наша бібліотека пропонує збірку, до якої ввійшли спогади учасників бою під Крутами, статті і виступи М. Грушевського, Д. Дорошенка, Є. Маланюка та ін., а також художні твори, присвячені юним лицарям України.
Меморіальний комплекс "Пам'яті героїв Крут"
2006 року на місці бою під Крутами встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну монету номіналом 2 гривні.


Комментариев нет:

Отправить комментарий